Нобеловец предлага дополнителен данок на приход за Фејсбук

Дополнителен данок на приход од рекламите кои ги пласира Фејсбук би можел да ја натера таа, но и други компании да не бидат вшмукувачи за лични податоци на корисниците, оцени Пол Ромер, добитник на Нобеловата награда за економија.

Тој тврди...

Првиот 5-Г телевизор ќе биде претставен до крајот на годинава

Кинескиот технолошки гигант Хуавеи годинава ќе го претстави првиот 5-Г телевизор во светот, објави списанието „Никеи ејжан ривју“, повикувајќи се на неименуван извор. Меѓутоа, Хуавеи досега сè уште официјално не ги потврдил тие наводи.

Гугл очила за полесна социјализација на децата со аутизам

Гугл очила за полесна социјализација на децата со аутизам

Децата со аутизам ќе можат полесно да ги распознаваат изразите на лицата и емоциите на другите луѓе и да се социјализираат, со помош на Гугл очила кои се поврзуваат со апликација на паметен телефон.

Амнести Интернешнал: Батериите за електромобили се штетни за околината

Амнести Интернешнал: Батериите за електромобили се штетни за околината

Меѓународната организација Амнести Интернешнал ја осуди индустријата за електрични возила која се претставува како пријател на околината, а, како што наведуваат оттаму, произведува батерии „со помош на фосилни горива и неетички собрани материјали“.

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

Фејсбук: Проблем со серверите причина за падот на социјалните мрежи

 Фејсбук  ја обвини „промената во конфигурацијата на серверите“ за најголемиот пад во таа социјална мрежа во историјата, каде што апликациите престанаа да работат низ целиот свет.

10 Мерки за сајбер заштита во компаниите

10 Мерки за сајбер заштита во компаниите

Бројот на малициозен софтвер во дигиталниот свет ја надмина бројката 850 милиони, од кои повеќето се насочени кон компатиите. Во 2019 скоро и да нема работа која не е поврзана со дигиталниот свет. Тука се поставува прашањето за тоа како...

Viber исто така претстави темна тема за својата мобилна апликација

Viber исто така претстави темна тема за својата мобилна апликација

Доколку како нас сте „фан“ на темните теми на апликациите и оперативните системи, од оваа недела уште една апликација се приклучува на групата која им овозможува на своите корисници ваков избор.

AMAZON WEB SERVICES влегува на македонскиот пазар и во регионот преку Семос Едукација

AMAZON WEB SERVICES влегува на македонскиот пазар и во регионот преку Семос Едукација

Семос Едукација стана официјален тренинг партнер на Amazon Web Services (AWS). По тој повод на 5-ти март во хотелот Хилтон во Скопје се одржа промоција под име “AWS Skills Day”, која е организирана од страна на Семос Едукација со директна...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.