Ова е првото видео на YouTube кое достигна 10 милијарди прегледи

„Baby Shark“ е најпопуларната детска песна во светот и достигна 10 милијарди прегледи на YouTube, пренесува CNN.

Недостигот на микро-чипови го намалува производството на автомобили

Недостигот на микро-чипови го намалува производството на автомобили

Недостигот на микро-чипови на светскиот пазар ќе доведе до намалување на производството на автомобили за околу пет милиони годинава, покажа анализата на „Центарот за автомобилски истражувања” во Дуизбург.

Закерберг: Фејсбук го менува името во Мета

Закерберг: Фејсбук го менува името во Мета

Американскиот интернет гигант „Фејсбук“ го менува своето име во „Мета“, како одраз на напорите на компанијата да изгради дигитален виртуелен свет, познат како метаверзум, истовремено борејќи се со продлабочената криза во односите со јавноста и зголемената регулаторна контрола, објави Фајненшл...

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Промена на конфигурациајата, причина за падот на услугите на Фејсбук

Фејсбук соопшти дека неговите услуги делумно се враќаат на интернет по шестчасовен прекин што ја запре комуникацијата за милијарди корисници, вклучувајќи ги и апликациите на социјалниот медиум, Инстаграм, Месинџер и Ватсап. Фејсбук соопшти дека „услугите се враќаат на интернет“, но...

Г7 го постигна историскиот договор: Ќе се оданочуваат Гугл, Амазон, Фејсбук...

Г7 го постигна историскиот договор: Ќе се оданочуваат Гугл, Амазон, Фејсбук...

Министрите за финансии на Г7 во Лондон се согласија за историскиот договор за оданочување на мултинационалните технолошки гиганти, објави британскиот министер за финансии Риши Сунак на Твитер.

Русија гради брз интернет на Арктикот

Русија гради брз интернет на Арктикот

Русија гради брз интернет на Арктикот, пренесува агенцијата „Спутник“. Како што се наведува во текстот, вредноста на проектот е 65 милијарди рубљи (околу 700 милиони евра).

Летачки костим за побрза итна помош

Болничари тестираат нов вид брза помош во изолираната област Лејк Дистрикт во северна Англија. Се работи за летачки костим со којшто лекарот ќе стигне до пациентот многу побрзо отколку со возило за итна помош или пешки…

УМПАКИ со повик за млади лица од 10 до 18 години за изработка на концепт за видео игра

УМПАКИ со повик за млади лица од 10 до 18 години за изработка на концепт за видео игра

Во рамките на проектот „Видео игротека“, поддржан од Министерството за култура, Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии (УМПАКИ) објавува повика за подготовка на концепт за видео игра на тема „ Зачувување на животната средина“.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија