Турција: „7 месеци ме држеа со пластична ќеса на главата“

Турција: „7 месеци ме држеа со пластична ќеса на главата“

Јасин Уган човекот кој беше киднапиран од страна на турските разузнавачки служби (МИТ) и кој беше пронајден пред полициската станица после седум месеци од денот на исчезнување, беше изведен пред судот под обвинение за членство во движењето Ѓулен.

Турските власти ja укинаа материјалната помош на девојче болно од спастична церебрална парализа, причина: Татко ѝ бил член на движењето Ѓулен

Турските власти ja укинаа материјалната помош на девојче болно од спастична церебрална парализа, причина: Татко ѝ бил член на движењето Ѓулен

Турските власти ја укинаа материјалната помош на Нурбану Ајдин (28) која е со вродена спастична церебрална парализа. Оваа помош ја примала повеќе од 6 години, но ѝ била укината откако бил уапсен таткото Муамер Ајдин.

Турција: Ниту тортурата, ниту бруталниот однос на полицајците не успеаја да ги поколебаат во желбата за посреќна иднина

Турција: Ниту тортурата, ниту бруталниот однос на полицајците не успеаја да ги поколебаат во желбата за посреќна иднина

Бетул и Мустафа Коч се еден од илјадниците парови кои се жртва на тортурата на турската влада против следбениците на движењето Ѓулен.

Насилничка реакција на турската полиција врз адвокатите кои излегоа на протестен марш

Турската полиција искористи насилни мерки во обид да ги спречи адвокатите кои излегоа на мирен протест против најавените измени во Законот за избор на адвокатските комори и Законот за адвокати. На снимка споделена на социјалната мрежа Твитер се гледа како...

Турската полиција заплени верски книги како доказ за членство во т.н. „терористичка организација“

Турската полиција заплени верски книги како доказ за членство во т.н. „терористичка организација“

Полицијата на турскиот град Мерсин заплени верски книги од домот на лицето Џ.С. кој е обвинет за членство во т.н. терористичка организација, односно за членство во движењето Ѓулен.

Сопругата на убиениот соработник на Ердоган: Имам сомнежи во врска со случувањата вечерта на воениот удар во 2016 година

Сопругата на убиениот соработник на Ердоган: Имам сомнежи во врска со случувањата вечерта на воениот удар во 2016 година

Сеуште остануваат неразјаснети настаните вечерта на 15 јули 2016 година, кога во Турција се случи обидот за државен удар. И после речиси 4 години сеуште останаа неодговорени голем број прашања. А најголема сомнеж буди прашањето: Кој е вистинскиот организатор на...

Турција: Малиот Селман болен од рак на мозокот веќе 4 години тагува по татко му

Турција: Малиот Селман болен од рак на мозокот веќе 4 години тагува по татко му

Продолжува тортурата на турската влада на чело со Ердоган врз следбениците на движењето Ѓулен, а најголемата жртва се најмалите и најнемоќните – децата.

Протест пред владеачката партија на Ердоган: Вратете ги парите од фондот за жртвите од пучот во 2016

Протест пред владеачката партија на Ердоган: Вратете ги парите од фондот за жртвите од пучот во 2016

Група револтирани граѓани, роднини на жртвите од пучот во 2016 година протестираа пред седиштето на турската владеачка партија АКП обвинувајќи ги властите дека ги злоупотребиле паричните срества собрани од народот како помош за семејствата на жртвите. Групата граѓани обвинија дека...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија