Турската полиција заплени верски книги како доказ за членство во т.н. „терористичка организација“

Турската полиција заплени верски книги како доказ за членство во т.н. „терористичка организација“

Полицијата на турскиот град Мерсин заплени верски книги од домот на лицето Џ.С. кој е обвинет за членство во т.н. терористичка организација, односно за членство во движењето Ѓулен.

Сопругата на убиениот соработник на Ердоган: Имам сомнежи во врска со случувањата вечерта на воениот удар во 2016 година

Сопругата на убиениот соработник на Ердоган: Имам сомнежи во врска со случувањата вечерта на воениот удар во 2016 година

Сеуште остануваат неразјаснети настаните вечерта на 15 јули 2016 година, кога во Турција се случи обидот за државен удар. И после речиси 4 години сеуште останаа неодговорени голем број прашања. А најголема сомнеж буди прашањето: Кој е вистинскиот организатор на...

Турција: Малиот Селман болен од рак на мозокот веќе 4 години тагува по татко му

Турција: Малиот Селман болен од рак на мозокот веќе 4 години тагува по татко му

Продолжува тортурата на турската влада на чело со Ердоган врз следбениците на движењето Ѓулен, а најголемата жртва се најмалите и најнемоќните – децата.

Протест пред владеачката партија на Ердоган: Вратете ги парите од фондот за жртвите од пучот во 2016

Протест пред владеачката партија на Ердоган: Вратете ги парите од фондот за жртвите од пучот во 2016

Група револтирани граѓани, роднини на жртвите од пучот во 2016 година протестираа пред седиштето на турската владеачка партија АКП обвинувајќи ги властите дека ги злоупотребиле паричните срества собрани од народот како помош за семејствата на жртвите. Групата граѓани обвинија дека...

Турција: Четири месечно бебе плаче без престан по својата мајка, која е насилно приведена од полицијата

Турција: Четири месечно бебе плаче без престан по својата мајка, која е насилно приведена од полицијата

Турската полиција спроведе акција со која приведе стотина жени кои се обвинети „поради помагање на лица чии сопрузи се во затвор“. Меѓу приведените е и Емине Орнек, која зад себе остави две мали дечиња кои со нетрпение чекаат да се...

Глобален индекс за мир: Турција- европска земја со најмалку мир

Глобален индекс за мир: Турција- европска земја со најмалку мир

Институтот за економија и мир (IEP) го објави 14-тиот Глобален индекс за мир (GPI). Листата е составена од 163 земји, а на првото место се наоѓа Исланд, кој од 2008 година важи за најмирна земја во светот. На второто место...

„Твитер“ отстрани 7340 лажни профили од Турција поради недозволена пропаганда во корист на Ердоган и неговата АКП

„Твитер“ отстрани 7340 лажни профили од Турција поради недозволена пропаганда во корист на Ердоган и неговата АКП

Една од најголемите социјални мрежи „Твитер“ објави дека се отстранети 7340 лажни профили од Турција кои воеле недозволена пропаганда во корист на Ердоган и владеачката партија АКП, а ги критикувале и ширеле лажни вести во име на опозициската ЏХП и...

Човекот кој беше веднаш до Ердоган вечерта на воениот пуч во 2016: Сегашните високи функционери сакаат да го злоупотребат воениот удар

Човекот кој беше веднаш до Ердоган вечерта на воениот пуч во 2016: Сегашните високи функционери сакаат да го злоупотребат воениот удар

Селим Темурчи, потпретседателот и портпаролот на новата партија „Партија на иднината“ чиј претседател е поранешниот премиер Ахмет Давутоглу, ја оцени актуелната состојба на Турција.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.