668 невини деца низ турските затвори!

668 невини деца низ турските затвори!

Турските затвори се дом за 668 деца.

Турската разознавачка служба за пучот слушнала од новинарката Ханде Фират

Турската разознавачка служба за пучот слушнала од новинарката Ханде Фират

Колумнистот на турскиот весник „Хуријет“ Ертугрул Озкок, во својата колумна сподели дел од книгата на својата колешка Ханде Фират, каде што се вели дека Турската разознавачка служба за пучот слушнала од неа, преку еден телефонски повик.

Турски затвор не им дава вода на затвореничките

Турски затвор не им дава вода на затвореничките

Турските власти продолжуваат со малтретирање на затворениците со методи кои се надвор од било какво човечко однесување.

Скандалозни зборови на турски министер и зет на Ердоган: Јас би ги заклал Ѓуленистите

Скандалозни зборови на турски министер и зет на Ердоган: Јас би ги заклал Ѓуленистите

Министерот за енергетика и транспорт на Турција Берат Албајрак, кој истовремено е и зет на Ердоган, на семинарот за ученици од турската дијаспора препорача колење на припадниците на движењето Ѓулен. 
 
Во турски затвор малтретирање со мотор од вентилаци, на 40 °C!

Во турски затвор малтретирање со мотор од вентилаци, на 40 °C!

Раководството на затворот Алиага од градот Измир поставило многу гласен мотор на вентилацијата во ќелиите.

„Ќе те пуштиме кога ќе дојде твојот сопруг“

„Ќе те пуштиме кога ќе дојде твојот сопруг“

Во турската провинција Ерегли приведена и уапсена е Мерјем Шентурк, мајка на 6 деца.

Турски полицаец пред породилна сала!

Турски полицаец пред породилна сала!

На сликата се гледа како еден турски полицаец чека да се породи Дерја Гул, последната жена на режимот на Ердоган која е приведена веднаш по породувањето.

 Барање за доживотна казна за турски писател. Причина?  –Пишувал и преведувал книги?!

Барање за доживотна казна за турски писател. Причина? –Пишувал и преведувал книги?!

Турското јавно обвинителство, од судот побара две доживотни казни и казна затвор од 29,5 години за Али Унал, турски писател и аналитичар кој е приведен поради наводна поврзаност со движењето Ѓулен и раководство со него. 
 
Ова е прво обвинение...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија