Повик од лидерот на турската опозиција до Ердоган: Доколку имаш храброст, ајде отворено да дискутираме за 15. јули

Повик од лидерот на турската опозиција до Ердоган: Доколку имаш храброст, ајде отворено да дискутираме за 15. јули

Лидерот на опозициската партија на Турција ЏХП, Кемал Киличдароглу говореше на партискиот состанок.

Прашање: Како е убиен Ерол Олчок, најдобриот пријател на Ердоган?

Прашање: Како е убиен Ерол Олчок, најдобриот пријател на Ердоган?

Минатата година, на 15. јули, при неуспешниот воен удар мистериозно е убиен најдобриот пријател на турскиот претседател Ердоган, Ерол Олчок и неговиот син Абдулах Олчок.

Писмо од пеколните соби: 23 души спиеме во ќелија од 10 души на 43°C

Писмо од пеколните соби: 23 души спиеме во ќелија од 10 души на 43°C

Емин Чолашан, колумнистот на турскиот весник „Созџу“ во својата колумна пренесе писмо на еден затвореник. Писмото ги опишува условите на турските затвори.

Минималниот пуч како изговор за максимално малтретирање...

Минималниот пуч како изговор за максимално малтретирање...

Оваа недела Турција одбележува една година од неуспешниот воен удар од 15. јули.

Двајца туристи загинале во силен земјотрес на островот Кос во Егејско Море

Двајца туристи загинале во силен земјотрес на островот Кос во Егејско Море

Двајца туристи од Турција и Шведска загинаа во силниот земјотрес што ноќеска беше регистриран во близина на грчкиот остров Кос, соопштија претставници на локалните власти, цитирани од ДПА.

Поројни дождови го парализираа сообраќајот во Истанбул

Поројни дождови го парализираа сообраќајот во Истанбул

Истанбул утринава осамна во мрак заради поројните дождови, што од синоќа врнат со несмалена јачина.

10 месеци е во притвор бидејќи ја пријавил матлетирачот-сопруг дека е дел од движењето Ѓулен

10 месеци е во притвор бидејќи ја пријавил матлетирачот-сопруг дека е дел од движењето Ѓулен

Туба Каја, 27 годишна турска новинарка која била физички и психички малтретирана од страна на нејзиниот сопруг и тоа пред нивната ќерка.

Парализиран се држи во притвор над 11 месеци, поради донација од пред 30 години!

Парализиран се држи во притвор над 11 месеци, поради донација од пред 30 години!

67 годишниот инвалид И.Б. од турската провинција Баликесир, веќе 11 месеци се држи во притвор, иако за него сеуште не е подготвено никакво обвинение. И.Б. е почитуван и многу сакан мал бизнисмен од градот Баликесир.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија