Турција лидер во Европа по смртните случаи предизвикани од дрогата

Турција лидер во Европа по смртните случаи предизвикани од дрогата

Извештајот за користење на наркотицие на ОН објавен минатата недела, Турција е земја со најмногу смртни случаји во Европа.

Турскиот парламент ја продолжи вонредната состојба за уште три мeсеци

Турскиот парламент ја продолжи вонредната состојба за уште три мeсеци

Турскиот парламент денеска изгласа продолжување на режимот на вонредна состојба во земјата за уште три месеци.

Дали е издадена наредба за атентат врз братот на Фетулах Ѓулен?

Дали е издадена наредба за атентат врз братот на Фетулах Ѓулен?

Стотици илјади луѓе се жртви на турскиот прогон, кој започна по неуспешниот обид за државен удар.

Човекот кој го пријави научникот на НАСА: Немам докази, но мислев дека е агент на ЦИА бидејќи живее во САД

Човекот кој го пријави научникот на НАСА: Немам докази, но мислев дека е агент на ЦИА бидејќи живее во САД

Светски познатото списание Foreign Policy открива дека турските власти неправедно го држат во притвор Серкан Голге, еден од само неколкуте турски научници на НАСА, кои работат на проектот за испраќање човек на Марс. Тој се обвинува за учество во неуспешниот...

Срамен заговор на турски гувернер против движењето Ѓулен!

Срамен заговор на турски гувернер против движењето Ѓулен!

Турскиот новинар Фатих Јагмур, на својот Твитер профил сподели заговор против движењето Ѓулен на гувернерот на градот Адана, кој бил унапреден со последната владина одлука.

Се наруши структурата на турските семејства... Рекорден број на развод на бракови во периодот на АКП

Се наруши структурата на турските семејства... Рекорден број на развод на бракови во периодот на АКП

Според статистиките на Агенцијата за статистика на Република Турција, има пораст за дури 82% во разводот на бракови во споредба со 2006 година.

И новороденчето Мурат стана жртва на турскиот прогон!

И новороденчето Мурат стана жртва на турскиот прогон!

Озлем Меџи, наставничка по историја која е уапсена на 3. ноември минатата година.

Една по една пропаѓаат лагите за 15. јули

Една по една пропаѓаат лагите за 15. јули

На 15. Јули минатата година, во Турција се случија настани кои сеуште ја тресат локалната јавност.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија