Турската полиција приведе и држи како заложник сопруга на новинар – еве зошто

Турската полиција зеде како заложник сопругата и децата на новинарот Булент Коруџу, главен уредник на турскиот весник Јарина Бакиш кого не го нашле во својата куќа, пренесуваат турските портали.

Седум турски телевизии казнети поради објавени скандирања на пароли од опозиционери против Ердоган

Високиот совет за радио и телевизија во Турција казни седум приватни телевизии поради емитување во живо на седница на парламентарната група на главната опозициска Народнорепубликанска партија на 24 мај, на која наводно пратениците скандирале пароли против претседателот Реџеп Тајип Ердоган,

Нова експлозија на автомобил-бомба во Турција

Во јужна Турција, во близина на границата со Сирија, утрово експлодирал автомобил-бомба пред полициската станица, јавија турските медиуми, наведувајќи дека засега нема официјални податоци за жртви.

Најмалку четворица загинати при бомбашки напад во Истанбул (ДПЛ)

Најмалку четири лица загинаа, а 20 други се повредени денеска при самоубиствен бомбашки напад на главната шопинг улица во центарот на Истанбул, јави ДПА. Нападот се случил на улицата, во близина на централниот истанбулски плоштад Таксим, која е позната по големиот...

Please publish modules in offcanvas position.