Сомнителни смртни случаи во Турција: скокнал од тераса и умрел

Сомнителни смртни случаи во Турција: скокнал од тераса и умрел

Прогонот и масовните злосторства врз движењето Ѓулен однесоа уште пет животи.

Тажната приказна на мајката која е киднапирана поради загубениот сопруг

Тажната приказна на мајката која е киднапирана поради загубениот сопруг

Ја отпуштиле па ја уапсиле на местото на сопругот.

Турската влада од Германија барала итна економска помош

Турската влада од Германија барала итна економска помош

Турската влада, предводена од партијата АКП, испрати барање за итна економска помош до владата на Меркел, која претходно турските челници ја нарекоа „нацистичка“.

Приведени се сите професори на најуспешната гимназија на Турција

Приведени се сите професори на најуспешната гимназија на Турција

Според владината одлука идадена на 26 април, приведени се над 5 илјади лица.

Турското јавно обвинителство призна дека движењето Ѓулен нема врска со пучот од 15. Јули

Турското јавно обвинителство призна дека движењето Ѓулен нема врска со пучот од 15. Јули

Јавното обвинителство на Истанбул изготви обвинение каде што отворено признава дека движењето Ѓулен не е организатор на неуспешниот државен удар од 15. јули. И тоа со конкретен пример.

ОБСЕ/ОДИХР/ПССЕ: Нефер услови на референдумот во Турција

ОБСЕ/ОДИХР/ПССЕ: Нефер услови на референдумот во Турција

Во „нефер услови“ се одвиваше кампањата пред турскиот референдум за проширување на претседателските овластувања, а пребројувањето на гласовите го одбележаа доцна прифатени измени со кои се поништени клучни безбедносни норми, соопштија денеска меѓународните набљудувачи.

Tурски Полицаец почина на 33

Tурски Полицаец почина на 33

Кадир Ејџе е 33 годишен полициски службеник кој бил уапсен поради наводна поврзаност со движењето Ѓулен.

Низ турските затвори матлетирања од секој вид

Низ турските затвори матлетирања од секој вид

Турската и светската јавност никогаш нема да ги заборави матлетирањата и измачувањата кои следеа по воениот удар на 12. септември 1980. година.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија