Емотивно писмо од ослободен, па повторно уапсен новинар

Емотивно писмо од ослободен, па повторно уапсен новинар

26 Турски новинари се уапсени како дел од прогонот на Турската влада против сите свои неистомисленици.

Трагикомично: Уапсени се поради тероризам додека биле на пикник

Трагикомично: Уапсени се поради тероризам додека биле на пикник

Седум наставници, се уапсени рекреајќи се во месноста Хаџеган блиску Истанбул, под обвинение за тероризам.

Убиен уште еден невин наставник во ТУРСКИ ЗАТВОР

Убиен уште еден невин наставник во ТУРСКИ ЗАТВОР

Уште еден наставник стана жртва на масовни убиства насочени кон движењето Ѓулен. Фатих Коркмаз, новата жртва на масовните убиства, е наставник по етички науки во едно училиште во Турскиот град Бајбурт.

Слушнете го гласот на Ајше Сена, 15 месечното девојче болно од даунов синдром

Слушнете го гласот на Ајше Сена, 15 месечното девојче болно од даунов синдром

Роднинте на Ајше Сена, 15 месечното девојче болно од Даунов синдром, од Турскиот   суд побараа помилување на мајката на девојчето, тврдејќи дека девојчето има недоволно силни срце и бубрези.

Седуммина загинати во несреќата на хеликоптер во Истанбул

Седуммина загинати во несреќата на хеликоптер во Истанбул

Во несреќата на хеликоптерот „Сикорски С-76“, што претпладнево, околу 11.30 часот по локално време, се случи во околината на Истанбул, загинаа седум лица, потврди градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбаш, цитиран од американските медиуми.

Турското обвинителство бара до 142 години затвор за курдскиот лидер Селахатин Демирташ

Турското обвинителство бара до 142 години затвор за курдскиот лидер Селахатин Демирташ

Турското обвинителство денеска побара до 142 години затвор за копретседателот на главната курдска партија во Турција, Селахатин Демирташ, кој е обвинет за поврзаност со нелегалната Курдска работничка партија (ПКК).

Турската полиција го уапси извршителот на нападот на новогодишната ноќ во Истанбул

Турската полиција го уапси извршителот на нападот на новогодишната ноќ во Истанбул

Во операцијата на турската полиција е приведен извршителот на крвавиот напад на новогодишната ноќ во клубот „Реина“ во Истанбул, Узбекистанецот Абдулгадир Машарипов, кој уби 39 и повреди 66 лица.

Двајца загинати и десет ранети во нападот во Измир

Двајца загинати и десет ранети во нападот во Измир

Турски полицаец и судски службеник се убиени и десет луѓе се ранети во напад пред Судската палата во Измир, јавија западни медиуми повикувајќи се на извори во болниците.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија