Во вооружен напад во ноќен клуб во Истанбул загинаа 39 лица, а 69 се ранети

Во вооружен напад во ноќен клуб во Истанбул загинаа 39 лица, а 69 се ранети

Во вооружен напад во ноќен клуб во Истанбул синоќа загинаа 39 лица, меѓу кои 16 странци, а ранети се 69 лица, од кои четири се во критична состојба, изјави денеска турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Убиен рускиот амбасадор во Турција

Убиен рускиот амбасадор во Турција

Рускиот амбасадор во Турција Андреј Ганадиевич Карлов им подлегна на повредите здобиени во напад со огнено оружје, извршен денеска за време на отворање изложба на слики во Анкара.

Најмалку 13 загинати и 55 повредени во бомбашки напад на автобус во Кајсери

Најмалку 13 загинати и 55 повредени во бомбашки напад на автобус во Кајсери

Најмалку 13 лица загинаа, а над 55 се повредени утрово при експлозија на автобус во близина на Универзитетот во турскиот град Кајсери, соопштија западните медиуми.

Најмалку 38 жртви во двата напада крај стадионот на Бешикташ во Истанбул

Најмалку 38 жртви во двата напада крај стадионот на Бешикташ во Истанбул

Досега има 38 жртви во двата бомбашки атентати во непосредна близина на стадионот на фудбалскиот клуб Бешикташ во Истанбул, соопшти турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, цитиран од светските агенции.

ИД презеде одговорност за вчерашниот напад во турскиот град Дијарбекир

ИД презеде одговорност за вчерашниот напад во турскиот град Дијарбекир

Џихадистичката група Исламска држава презеде одговорност за вчерашниот извршен напад со автомобил-бомба во турскиот град Дијарбекир, во кој загинаа девет лица, а над 100 се повредени.

Исповест на една турска новинарка која веќе неколку месеци е во затвор: „Ме тепаа и злоупотребуваа“

Исповест на една турска новинарка која веќе неколку месеци е во затвор: „Ме тепаа и злоупотребуваа“

Новинарката Ајшенур Парилдак, која е уапсена веднаш по обидот за пуч во Турција, со образложение дека Фуат Авни ја следи на социјалната мреже Твитер, тврди дека 19 дена се наоѓа во самица. Парилдак вели дека е ставена во самица и...

Турски тенкови влегоа во Сирија

Турски тенкови влегоа во Сирија

Турски тенкови денеска ја преминаа границата и влегоа на сириска територија. Тенковите имаа поддршка од воздух од воените авиони на коалицијата предводена од САД против Исламска држава.

Во терористичкиот напад во Газиантепе загинааа најмалку 50 лица

Во терористичкиот напад во Газиантепе загинааа најмалку 50 лица

Бројот на жртвите од бомбашкиопт напад, извршен во југоисточниот турски град Газиантепе достигна 50 лица, информира гувернерот на округот Газиантепе, цитиран од светските агенции.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија