Исповест на една турска новинарка која веќе неколку месеци е во затвор: „Ме тепаа и злоупотребуваа“

Исповест на една турска новинарка која веќе неколку месеци е во затвор: „Ме тепаа и злоупотребуваа“

Новинарката Ајшенур Парилдак, која е уапсена веднаш по обидот за пуч во Турција, со образложение дека Фуат Авни ја следи на социјалната мреже Твитер, тврди дека 19 дена се наоѓа во самица. Парилдак вели дека е ставена во самица и...

Турски тенкови влегоа во Сирија

Турски тенкови влегоа во Сирија

Турски тенкови денеска ја преминаа границата и влегоа на сириска територија. Тенковите имаа поддршка од воздух од воените авиони на коалицијата предводена од САД против Исламска држава.

Во терористичкиот напад во Газиантепе загинааа најмалку 50 лица

Во терористичкиот напад во Газиантепе загинааа најмалку 50 лица

Бројот на жртвите од бомбашкиопт напад, извршен во југоисточниот турски град Газиантепе достигна 50 лица, информира гувернерот на округот Газиантепе, цитиран од светските агенции.

Турската полиција приведе и држи како заложник сопруга на новинар – еве зошто

Турската полиција приведе и држи како заложник сопруга на новинар – еве зошто

Турската полиција зеде како заложник сопругата и децата на новинарот Булент Коруџу, главен уредник на турскиот весник Јарина Бакиш кого не го нашле во својата куќа, пренесуваат турските портали.

Седум турски телевизии казнети поради објавени скандирања на пароли од опозиционери против Ердоган

Седум турски телевизии казнети поради објавени скандирања на пароли од опозиционери против Ердоган

Високиот совет за радио и телевизија во Турција казни седум приватни телевизии поради емитување во живо на седница на парламентарната група на главната опозициска Народнорепубликанска партија на 24 мај, на која наводно пратениците скандирале пароли против претседателот Реџеп Тајип Ердоган,

Нова експлозија на автомобил-бомба во Турција

Нова експлозија на автомобил-бомба во Турција

Во јужна Турција, во близина на границата со Сирија, утрово експлодирал автомобил-бомба пред полициската станица, јавија турските медиуми, наведувајќи дека засега нема официјални податоци за жртви.

Стапува на сила Договорот ЕУ-Турција

Стапи на сила Договорот ЕУ-Турција

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа.

Најмалку четворица загинати при бомбашки напад во Истанбул (ДПЛ)

Најмалку четворица загинати при бомбашки напад во Истанбул (ДПЛ)

Најмалку четири лица загинаа, а 20 други се повредени денеска при самоубиствен бомбашки напад на главната шопинг улица во центарот на Истанбул, јави ДПА. Нападот се случил на улицата, во близина на централниот истанбулски плоштад Таксим, која е позната по големиот...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.