Турција: Повеќе од еден милион истраги против тероризам во периодот помеѓу 2016 – 2018

Мустафа Ененероглу, актуелен независн пратеник кој поднесе оставка од редовите на партијата на Ердоган АКП, даде изјава за неговиот извештај за „станување член на вооружена терористичка организација“.Наведувајќи дека концептот на „терористичка организација“ е евакуиран, Енероглу во својот извештај рече: „Соочени...

Како Турција ги „троши“ успешните академици

Минатиот месец во Турција беше објавена една статистика во врска со тоа колку од турските ректори имаат меѓународни изданија. Според оваа статистика објавена од универзитетот Акдениз, вкупно 68 ректори од турските универзитети немаат ниту една статија објавено во меѓународно научно...

Поранешен член на турската разузнавачка служба: Обидот за пуч е само еден заговор на Ердоган

Во телефонот на поранешниот член на турската разознавачка служба (МИТ) Енвер Алтајли пронајдена е порака испратена доПензионираниот генерал-полковник Мајкл Флин, поранешен советник за безбедност на САД на претседателот Доналд Трамп : „Немојте да ме сфатите погрешно, но мислам дека обидат...

Турски професор: Ердоган многу однаред знаеше за пучот во 2016

Турскиот професор по политички науки Абдурахим Карсли, на својот Твитер профил објави дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган со денови однапред бил известен за пучот кој се случи на 15 јули 2016 година но дека намерно не превземал никакви мерки...

Турција: Уапсена е уште една бремена жена

Турските власти продолжуваат да го прекршуваат да апсат бремени жени, со што отворено го прекршуваат законот, каде што јасно се наведува дека не смее да се апсат бремени женич.Есра Ујмаз Солмаз е бремена веќе 18-та недела, но таа е уапсена...

Турција: 2,5 годишниот Јагиз Синан од самото раѓање се наоѓа во затвор

33 годишната Дерја Ѓул, мајка на 2,5 годишниот ЈагизСинан, која беше уапсена дента при пораѓање, испрати писмо до неколку турски пратеници кадеги напиша сите тешкотии со кои се соочои во периодот додека се наоѓа во затвор. Таа во затвор се...

Турција: Сведоштво на сопругата на затвореник кој почина од рак „Властите го убија мојот сопруг“

Џанан Ерол ги обвини турските власти дека го отруле нејзиниот сопруг, Енгин Ерол, затвореник кој почина поради рак на тестиси. Според тврдењата на сопругата, Ерол веќе неколку месеци се жалел на силни болки во стомакот и повраќања.

Jailed Journos објави листа на турски новинари кои новата година ќе ја пречекаат во затвор

Jailed Journos, организацијата која ги следи уапсените новинари во Турција објави листа на новинри кои новата година ќе ја пречекаат во затвор.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.