Турција: Смртоносен прогон против полицајците кои го открија најголемиот корупциски скандал во историјата на земјата

На 17 и  25 Декември 2013 година турската полиција ја спроведе најголемата акција против корупција во историјата земјата. Во полициската акција беа уапсени иранскиот бизнисмен Реза Зараб, синови на министри, директори на јавни претпријатија и голем број државни службеници вмешани...

Давутоглу потсети на терористичките напади по изборите на 7 јуни 2015 и предупреди: Ако се отвори таа тема, нема да можеме да излеземе на улица

Поранешниот турски премиер работи Ахмет Давутоглу, во говор при една церемонија во градот Сакарја остро ја критикуваше владата на Ердоган и потсетувајќи на терористичките напади во периодот пo парламентарните избори на 15 јуни 2015 година кога беше избран за премиер...

Поранешен потпретседател на Ердогановата партија: Воениот удар го направија Ердоган и неговите другари

Селчуг Оздаг, поранешниот заменик претседател на Ердогановата партија АКП даде шокантна изјава во врска со воениот удар кој се случи на 15 јули 2016 година во Турција.

Играта на Ердоган со Курдите

Отпуштањето од функција на курдски градоначалници на истокот на Турција е маневар на турскиот претседател Ердоган. Национализмот добро проаѓа кај гласачите. Не е прв пат Курдите да бидат пиони на Ердоган.

Таткото на малиот Муаз, кој е во турски затвор заедно со мајка му: Син ми не ме препозна

Во периодот по обидот за воен удар во Турција во 2016 година, турската влада приведе  и уапси стотина илјади невини луѓе поради наводно учество во движењето Ѓулен. Преку 50 илјади уапсени, меѓу кои 30 илјади жени и илјадници деца е...

Писмо од турска затвореничка: 'Мојата цимерка, 18 месечната Сениха, во затвор научи да зборува и да оди'

24-годишната студентка по медицина, Монисе Кубра Чакирчобан, која беше уапсена во една од незаконските операции по 15 јули, веќе 3 години е во затвор. Чакирчобан ги опиша своите искуства во писмото до Омер Фарук Гергелиоглу, пратеник на опозициската партија ХДП...

Турција го блокира пристапот до 130 сајтови и профили

Судот во Анкара нареди блокирање на пристапот за 130 интернет страници и профили, вклучително и на страниците кои се критични кон турската Влада, како и опозициските профили, тврдејќи дека тие претставуваат закана по националната безбедност, стои во документот објавен на...

Сe запалени 300 илјади книги, Турција го надмина дури и нацистичкиот режим

Турскиот министер за образование Зија Селчук изјави дека во последните три години уништени се повеќе од 300 илјади книги кои се објавени од страна на издавачките куќи блиски до движењето Ѓулен.  

Please publish modules in offcanvas position.