„И на Фетулах Ѓулен и на Тајип Ердоган им предложивме, но само еден од нив прифати“

Познатите норвешки режисери, Јирген Лоренцен и Нефизе Озкал Лоренцен снимија документарец за воениот удар кој се случи во Турција во јули 2016 година. Режисерите тврдат дека им предложиле интервју и не Фетулах Ѓулен и не Тајјип Ердоган, но дека Ердоган...

Турција: „Повеќе немам причина за трпение“

Лутфи Далга, кој ја загуби сопругата во сообраќајна незгода, е во многу лоша психолошка состојба. Далга, кој беше пренесен на погребот на својата сопруга со лисици на рака, при пристигнување на погработ рекол дека „Веќе немам причина за трпение“.

Грчки медиуми: „Ангелчиња потонаа во Егејското Море во обид да побегнат од Ердоган“

Грчките медиуми објавија дека 7 лица, од кои 1 бебенце 4 деца и 2 жени ги загубија своите животи во Егејското Море откако потона бродот со кој беа пренесувани мигранти од Турција. Телевизиските канали и интернет страниците оваа вест ја...

ДРАМА НА ТУРСКИ МИГРАНТИ ВО ЕГЕЈСКОТО МОРЕ: Животот го загубија 5 деца и 2 жени

7 турски мигранти, меѓу кои 5 деца и 2 жени ги загубија своите животи, откако претходо потона чамецот во кој се наоѓале уште други 12 мигранти. Чамецот потона во водите на Егејското Море, блиску грчкиот остров Хиос.

Германски „Ди велт“: Владата на Ердоган киднапира 31 лице во странство

Турската влада на чело со Ердоган досега киднапира 31 лице во странство, пренесува германскиот весник „Ди велт“. Во вестта насловена како „Владата на Ердоган наводно киднапирала 31 лице во странство“ се пренесува дека во последните неколку години во турските затвори...

Турција: Затвореничка ја опиша трагичната загуба на своите близнаци во затвор

Нурхајат Јилдиз, турчинка која пред неколку месеци во затворска ќелија ги загуби своите близнаци, испрати писмо преку својот адвокат, каде што ја опишува трагичната загуба на сеуште неродените близнаци.

Поранешниот турски премиер Давутоглу ја напушти партијата на Ердоган

Ахмет Давутоглу, кој беше премиер на Турција од 2014 до 2016 година, денеска објави дека ја напушта Партијата за правда и развој (АКП), предводена од претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Еден од најпознатите турски писатели Ахмет Алтан веќе 3 години е во затвор

Ахмет Алтан, еден од најпознатите турски писатели на денешницат, веќе три години се наоѓа во затвор. Тој е уапсен на 10 септември 2016 година, под обвинение за „испраќање на сублиминална порака во врска со воен удар“.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија