Извештај на меѓународната организација АЅТ: Продолжува насилството врз затворениците во Турција

Меѓународното здружение за човекови права со седиште во Њу Џерси, Адвокати на замолчената Турција (Advocates of Silenced Turkey - АЅТ) објави извештај во врска со тортурата врз турските граѓани во периодот по 15 јули 2016 година. Според извештајот, во периодот по...

Турција: Ослободени се писателот Ахмет Алтан и новинарката Назли Илиџак „Не можеме да се радуваме, во затворот има многу не вини луѓе и деца“

Турскиот суд донесе ослободителна пресуда за еден од познатите турски писатели Ахмет Алтан и новинарката Назли Илиџак, кои повеќе од 3 години се наоѓаат зад решетките поради обвинение за наводно членство во терористичка организација.

Државата на уапсени новинари: Турција

Со цел да се привлече внимание кон неправедните апсења на новинари во Турција, група турски активисти одржаа мирен протест на саемот за книга во Франкфурт, Германија, Истиот ден, точно 30 вооружени полицајци во Турција упаднаа во куќата на новинарката Нурџан...

Ахмет Алтан до поротниците во судницата: Немојте да им судите на идеите, тоа е невозможно

Еден од најпознатите турски писатели на денешницата Ахмет Алтан, во текот на својот говор пред поротниците во судницата ја одржа својата одбрана во судскиот процес кој се води против него за наводно поддржување на тероризам. Алтан, кој повеќе од 3...

Турција: Вечерта по земјотрес од 5,8 на затворениците од затворот Силиври не им беше дозволено да излезат надвор

Затворениците во затворот Силиври, вечерта по земјотресот со сила од 5.8 доживеа кошмар. Додека цел Истанбул спиеше надвор, на затворениците во Силиври не им беше дозволено да одат ни до двор, јавува порталот Болд Медја.

„И на Фетулах Ѓулен и на Тајип Ердоган им предложивме, но само еден од нив прифати“

Познатите норвешки режисери, Јирген Лоренцен и Нефизе Озкал Лоренцен снимија документарец за воениот удар кој се случи во Турција во јули 2016 година. Режисерите тврдат дека им предложиле интервју и не Фетулах Ѓулен и не Тајјип Ердоган, но дека Ердоган...

Турција: „Повеќе немам причина за трпение“

Лутфи Далга, кој ја загуби сопругата во сообраќајна незгода, е во многу лоша психолошка состојба. Далга, кој беше пренесен на погребот на својата сопруга со лисици на рака, при пристигнување на погработ рекол дека „Веќе немам причина за трпение“.

Грчки медиуми: „Ангелчиња потонаа во Егејското Море во обид да побегнат од Ердоган“

Грчките медиуми објавија дека 7 лица, од кои 1 бебенце 4 деца и 2 жени ги загубија своите животи во Егејското Море откако потона бродот со кој беа пренесувани мигранти од Турција. Телевизиските канали и интернет страниците оваа вест ја...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија