ДРАМА НА ТУРСКИ МИГРАНТИ ВО ЕГЕЈСКОТО МОРЕ: Животот го загубија 5 деца и 2 жени

7 турски мигранти, меѓу кои 5 деца и 2 жени ги загубија своите животи, откако претходо потона чамецот во кој се наоѓале уште други 12 мигранти. Чамецот потона во водите на Егејското Море, блиску грчкиот остров Хиос.

Германски „Ди велт“: Владата на Ердоган киднапира 31 лице во странство

Турската влада на чело со Ердоган досега киднапира 31 лице во странство, пренесува германскиот весник „Ди велт“. Во вестта насловена како „Владата на Ердоган наводно киднапирала 31 лице во странство“ се пренесува дека во последните неколку години во турските затвори...

Турција: Затвореничка ја опиша трагичната загуба на своите близнаци во затвор

Нурхајат Јилдиз, турчинка која пред неколку месеци во затворска ќелија ги загуби своите близнаци, испрати писмо преку својот адвокат, каде што ја опишува трагичната загуба на сеуште неродените близнаци.

Поранешниот турски премиер Давутоглу ја напушти партијата на Ердоган

Ахмет Давутоглу, кој беше премиер на Турција од 2014 до 2016 година, денеска објави дека ја напушта Партијата за правда и развој (АКП), предводена од претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Еден од најпознатите турски писатели Ахмет Алтан веќе 3 години е во затвор

Ахмет Алтан, еден од најпознатите турски писатели на денешницат, веќе три години се наоѓа во затвор. Тој е уапсен на 10 септември 2016 година, под обвинение за „испраќање на сублиминална порака во врска со воен удар“.

Турција: Неправедно уапсена девојка болна од епилепсија „Немам ниту дисциплинска казна добиено во мојот живот досега“

26 годишната Хатиџе Ерол, која долги години боледува од епилепсија, веќе една година е неправедно уапсена во турскиот град Конја. Таа упати писмо до Омер Фарук Гергерлиоглу, пратеник од опозициската ХДП.

Новиот градоначалник на Истанбул го „изложи“ расипничкото трошење на партијата на Ердоган: Илјадници автомобили запленети и изложени на плоштад

Новиот градоначалник на Истанбул, Екрем Имамоглу, ги извади вон употреба сите непотребни автомобили, купени или изнајмени од неговоиот претходник, член на партијата на Ердоган АКП.

Турција: Смртоносен прогон против полицајците кои го открија најголемиот корупциски скандал во историјата на земјата

На 17 и  25 Декември 2013 година турската полиција ја спроведе најголемата акција против корупција во историјата земјата. Во полициската акција беа уапсени иранскиот бизнисмен Реза Зараб, синови на министри, директори на јавни претпријатија и голем број државни службеници вмешани...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија