Турски преведувач кој беше депортиран од Германија: Ме депортираа бидејќи плукнав Ѓуленист во судска сала

Турски преведувач кој беше депортиран од Германија: Ме депортираа бидејќи плукнав Ѓуленист во судска сала

Германските власти на трети декември депортираа седум членото семејство, кое повеќе од 30 години престојуваше во земјата.

Турција: Жена моли да биде опериран нејзиниот затворeн сопруг кој боледува од рак на жлезда

Турција: Жена моли да биде опериран нејзиниот затворeн сопруг кој боледува од рак на жлезда

Абдулазиз Орпек е затвореник во Турција кој веќе две години боледува од рак на жлезда. Неговата сопруга Ајшегул Каратургут на социјалните мрежи објави дека на Орпек не му се пружа потребната медицинска помош во затворот. Од надлежните побара да му...

Турција: Писмо на уапсена професорка по математика: Мојата 3,5 годишна ќерка почна да прима психотераписки лекови

Турција: Писмо на уапсена професорка по математика: Мојата 3,5 годишна ќерка почна да прима психотераписки лекови

„Точно 311 ден сум неправедно уапсена. Во една година само два пати ја видов мојата ќерка. Многу плачеше. Ме гледаше преку стакло, во затворската чекалница, но не можеше да ме допре. И двете сме во лоша психолошка состојба. Ќерка ми...

Турската новинска агенција Анадолу: Хашим Тачи е разрешен бидејќи се борел против движењето на Ѓулен

Турската новинска агенција Анадолу: Хашим Тачи е разрешен бидејќи се борел против движењето на Ѓулен

Турската национална новинска агенција Анадолу застана во одбрана на поранешниот претседател на Косово Хашим Тачи, кој во моментот се наоѓа во Хаг поради обвинение за злосторство против човештвото.

ТУРЦИЈА: ЖАЛНА ФОТОГРАФИЈА ОД ПОСЛЕДНИТЕ МИГОВИ ОД ЖИВОТОТ НА УАПСЕН ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНИК

НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ СЕ ПОЈАВИ ФОТОГРАФИЈА ОД ПОСЛЕДНИТЕ МИГОВИ ОД ЖИВОТОТ НА МУСТАФА КАБАКЧИОГЛУ, ТУРСКИ ОФИЦЕР КОЈ ПОЧИНА ПОРАДИ НЕСОВЕНИОТ ОДНОС НА ТУРСКАТА ВЛАДА.

ШОКАНТНА АНАЛИЗА НА ТУРСКИОТ НОВИНАР ЏАН ДУНДАР: ''ТУРЦИЈА ПРЕЖИВЕА ДВА УДАРИ ВО РОК ОД 5 ДЕНА''

TУРСКИОТ НОВИНАР ЏАН ДУНДАР: ''ТУРЦИЈА, ПРЕД ОКОЛУ 4 ГОДИНИ СЕ СООЧИ СО ДВА УДАРА, КОИ СЕ СЛУЧИЈА СО 5 ДЕНА РАЗЛИКА. А ВТОРИОТ Е ЦИВИЛНИОТ УДАР КОЈ СЕ СЛУЧИ НА 20 ЈУЛИ ИСТАТА ГОДИНА. ПРВИОТ БЕШЕ НЕУСПЕШЕН. ДОДЕКА ПАК ВТОРИОТ БЕШЕ УСПЕШЕН...''

 

Aja Coфија во Истанбул повторно ќе биде претворена во џамија

Aja Coфија во Истанбул повторно ќе биде претворена во џамија

Судот во Турција го поништи указот на Владата од 1934 година, со кој Истанбулската Аја Софија ја претвори во музеј.

Кабинетот на Ердоган: По пучот во 2016 година затворени се вкупно 53 весници, 6 новински агенции, 20 списанија и 16 телевизиски канали

Кабинетот на Ердоган: По пучот во 2016 година затворени се вкупно 53 весници, 6 новински агенции, 20 списанија и 16 телевизиски канали

Заменик претседателот на Турција, Фуат Октај по прашање на пратеничката од редовите на опозициската про куртска партија ХДП Муазез Орхан Ишик ја објави комплетната листа на медиуми и медиумски организации кои се затворени со владина уредба по воениот удар во...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија