Меркел: Отворање на првите поглавја од преговорите со Скопје и Тирана оваа година

Меркел: Отворање на првите поглавја од преговорите со Скопје и Тирана оваа година

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги презентираше приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ во наредните шест месеци, споменувајќи ги само преговорите со Северна Македонија и Албанија во однос на проширувањето, јави дописничката на МИА од Брисел.

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1, Кавадарци-1, Демир Хисар- 1, Гостивар-8, Струмица-1, Кратово-1, Свети Николе-9, Кичево-3, Ресен-5.

ДИК ги повикува учесниците на изборите да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги повика сите вклучени во изборниот процес да ги почитуваат здравствените мерки, упатствата и протоколите за предвремените парламентарни избори на 15 јули.

САД и официјално се повлекоа од СЗО

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ги извести Конгрес и Обединетите нации дека САД и официјално се повлекуваат од Светската трговска организација (СЗО), потврди висок претставник на администрацијата за Си-Ен-Ен.

Сите единици на локалната самоуправа да воведат ПОС терминали за наплата во рок од една година

Сите единици на локалната самоуправа да воведат ПОС терминали за наплата во рок од една година

Владата седница ја разгледа и усвои Информацијата за поттикнување на безготовинските плаќања кај единиците на локалната самоуправа, и донесе заклучок на сите единици на локалната самоуправа кои досега немаат воведено ПОС терминали за наплата на општинските услуги, да ја воведат...

Извозот со пад од 27,4 отсто во првите пет месеци годинава

Извозот со пад од 27,4 отсто во првите пет месеци годинава

Извозот на стоки од земјава од јануари до мај годинава бележи пад од 27,4 отсто во однос на тој период лани, а кај увозот е забележан пад од 22,9 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Нови 120 случаи со Ковид-19, петмина починати, 125 оздравени пациенти

Нови 120 случаи со Ковид-19, петмина починати, 125 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Дебар-6, Штип-4, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-6, Велес-2, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-12, Свети Николе-1 и Кичево -1. Починати се пет пациенти од кои двајца...

Поради Ковид-19, се затвора границата меѓу двете најнаселени австралиски држави

Поради Ковид-19, се затвора границата меѓу двете најнаселени австралиски држави

Границата помеѓу двете најнаселени австралиски држави, Викторија и Нов Јужен Велс, од денеска ќе биде затворена, со цел да се спречи ширењето на Ковид-19, изјави премиерот на Викторија, Даниел Ендрус.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија