Скопје ќе добие нови паркови

Во Скопје се обновува и заштитува постојното и се подигнува ново зеленило. За само една година екипите на Град Скопје реконструираа 129.000 квадратни метри, а засадени се над 8.000 висококвалитетни садници на повеќе локации во градот.

Османи: Папата е секогаш добредојден во родниот град на Мајка Тереза

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска имаше средба со скопскиот бискуп и предводник на Римокатоличката црква во Република Северна Македонија, Киро Стојанов, а во пресрет на посетата на земјава на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, соопшти СЕП.

Ципрас ќе го посети Скопје во првата седмица од април

Се чини дека посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на Скопје се ппланира за првата седмица од април, рече министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во интервјуто за грчкото радио „Њуз247”, без притоа да го потврди даумот 2 април што интензивно се споменува во изминатиот период, јави дописничката на МИА од Атина.

Шилегов: Ќе се засадат 1.200 дрвја во сите скопски општини

 Екипи на ЈП  „Паркови и зеленило“, денеска на првиот ден на пролетта, симболично засадија десет декоративни садници од видовите туја розенталис и ацер и 1.200 цвеќиња од видот виола – темјанушка во дворот на ОУ „Мирче Ацев“, во општината Ѓорче Петров, каде присуствуваа градоначалникот Петре Шилегов, градоначалникот на Ѓорче Петров Александар Наумовски, директорот на ЈП „Паркови и зеленило“ Ардијан Муча и ученици од ова основно училиште.

Катругалос: Северна Македонија покажа дека е отворена за европската перспектива

 Северна Македонија покажа дека е отворена за европската перспектива, сакавме да ја испратиме пораката дека кога една земја се обидува да се усогласи со европското законодавство и ние Европејците треба да реагираме на ист начин и да ѝ го отвориме европскиот пат, вели шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос по работниот појадок на “пријателите на Северна Македонија” во Брисел.

Димитров и Османи во Брисел: Очекуваме одлука за преговори со ЕУ во јуни

Шефот на дипломатијата Никола Димитров и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, во рамки на посетата во Брисел учествуваа на работен појадок со министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската унија, во организација на Грција и Романија.

Повеќе земји членки на ЕУ за почеток на преговорите во јуни, Франција и Холандија сѐ уште резервирани

 И покрај големата поддршка на бројни земји членки на ЕУ за почеток на преговори со нашата земја, во Франција, Холандија и други западноевропски земји сѐ уште постои отпор кон овој процес, изјави за МИА унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, по појадокот со Никола Димитров и Бујар Османи.

Please publish modules in offcanvas position.