Џафери - Гир: Разменети мислења за актуелните случувања во Собранието

Џафери - Гир: Разменети мислења за актуелните случувања во Собранието

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, потпретседателите Горан Мисовски и Хусни Исмаили и координаторите на пратеничките групи, Јован Митрески, Никола Мицевски, Арбер Адеми и Сурија Рашиди одржаа работна средба со амбасадорот на Европската унија Дејвид Гир, во...

Санкционирани 240 возачи за брзо возење

Санкционирани 240 возачи за брзо возење

МВР информира дека во текот на вчерашниот ден во спроведена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, биле санкционирани 240 возачи.

Штрајк на дел од јавниот сектор во Брисел за подобри работни услови и повисоки плати

Штрајк на дел од јавниот сектор во Брисел за подобри работни услови и повисоки плати

Околу 18.500 вработени во белгискиот јавен сектор денеска излегоа на улиците во Брисел барајќи подобри работни услови и повисоки плати во своите сектори особено погодени за време на пандемијата Ковид-19.

Грлиќ Радман - Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

Грлиќ Радман - Дачиќ: Соработката меѓу Хрватска и Србија е во интерес на двете земји

Шефовите на дипломатиите на Хрватска и Србија, Горан Грлиќ Радман и Ивица Дачиќ ги договорија чекорите што треба да се преземат за подготовка на нивната билатерална средба, чија цел е да се намалат разликите во ставовите за минатото и отворените...

Бесими: Се насочуваме кон зголемена транспарентност, отчетност и ефикасност

Бесими: Се насочуваме кон зголемена транспарентност, отчетност и ефикасност

Во време на кризи и турбулентни времиња може да го забавиме растот, но никако не смееме да го изгубиме правецот. Покрај тоа што мораме да го адресираме на краток рок со антикризните мерки мораме да ги направиме и суштинските реформи...

Грковска - Ширеј: Потребна е коалиција на демократските сили за справување со предизвиците

Грковска - Ширеј: Потребна е коалиција на демократските сили за справување со предизвиците

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон, САД, денеска оствари средба со Семи Ширеј, постар лидер на Самитот за демократија.

Санкционирани 178 возачи за брзо возење

Санкционирани 178 возачи за брзо возење

МВР информира дека во текот на вчерашниот ден во спроведена акциска контрола на територијата на државата за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, биле санкционирани 178 возачи.

СЗО: Ковид-19 и натаму претставува глобална јавно здравствена криза

СЗО: Ковид-19 и натаму претставува глобална јавно здравствена криза

Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопшти дека коронавирусот продолжува да претставува вонредна меѓународна јавно здравствена криза, што е највисоката форма на предупредување на оваа агенција ма Обединетите нации.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.