Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Загина копилотот по падот на авионот на грчката воена морнарица

Копилотот загина, а продолжува потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што утрово се урна во Јонското море, објавија грчките медиуми.

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

АД ЕСМ со највисоко дневно производство во последните 10 години

АД ЕСМ во текот на вчерашниот ден преку капацитетите со кои располага произведе 21.229 мегават часови електрична енергија, што претставува највисоко дневно производство во последните 10 години, информираат од компанијата.

Санкционирани 80 возачи за брзо возење на подрачјето на СВР Охрид

Санкционирани 80 возачи за брзо возење на подрачјето на СВР Охрид

МВР информира дека вчера, во периодот од 10.00 до 15.00 часот, на подрачјето на СВР Охрид биле извршени засилени сообраќајни контроли, при што биле санкционирани 80 возачи за брзо возење.

Маричиќ: Вредна е за разгледување идејата за брз влез во ЕУ со замрзнато право на вето

Маричиќ: Вредна е за разгледување идејата за брз влез во ЕУ со замрзнато право на вето

Постојат идеи кои се презентирани од некои организации, аналитичари и тинк-тенкови особено од Париз и Виена. Има поединци кои ја промовираат идејата да се даде поскорешен датум за членство на државите од Западен Балкан, но со одредени нетипични дерогации. Одредени...

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12 месеци.

Сунак го разреши претседателот на конзервативците поради непочитување на министерскиот кодекс

Сунак го разреши претседателот на конзервативците поради непочитување на министерскиот кодекс

Британскиот премиер Риши Сунак денеска го отпушти претседателот на неговата владејачка Конзервативна партија поради, како што вели тој, сериозно кршење на министерскиот кодекс.

Поранешниот генерал Павел е избран за нов претседал на Чешка

Поранешниот генерал Павел е избран за нов претседал на Чешка

Новиот претседател на Чешка, пензионираниот генерал Петр Павел (61), вчера упати апел до Чесите да не се чувствуваат поразени доколку не гласале за него, бидејќи има намера да разговара со сите кои имаат идеи и решенија, и дека победиле демократските...

Снежно невреме во Романија, затворен сообраќајот кон Букурешт

Снежно невреме во Романија, затворен сообраќајот кон Букурешт

Снег и снежни виулици ги затворија патиштата и блокираа луѓе во некои делови на Романија.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.