ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола од вчера попладне повторно ставен во функција

ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола од вчера попладне повторно ставен во функција

Блок 1 на РЕК Битола од вчера попладне повторно е ставен во функција, постројката беше синхронизирана со македонскиот електроенергетски систем во 17:43 часот и испорачува електрична енергија, информира АД ЕСМ.

Ќучук: Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да имаат добри односи

Ќучук: Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да имаат добри односи

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската Унија. Тоа се оние луѓе кои не сакаат нашата држава да има...

Полицијата вчера казни над 170 возачи во Скопје - 18 од нив возеле без возачка дозвола

Полицијата вчера казни над 170 возачи во Скопје - 18 од нив возеле без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

Три лица загинаа во поплавите во Нов Зеланд, во Окленд прогласена вонредна состојба

Три лица загинаа во поплавите во Нов Зеланд, во Окленд прогласена вонредна состојба

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека три лица загинале, а најмалку едно се води како исчезнато во поплавите предизвикани од рекордните количини врнежи во Окленд, најголемиот град во земјата.

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Се урнаа два авиона на индиските воздухопловни сили, еден пилот загина

Два авиона на индиското воено воздухопловство се урнаа денеска, при што загина еден пилот, објави Военото воздухопловство.

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Кремљ вчера соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден го има клучот за завршување на конфликтот во Украина, со насочување кон Киев, но Вашингтон досега не сакаше да го искористи.

САД санкционираа двајца поранешни српски пратеници од радикалната партија на Шешељ

САД санкционираа двајца поранешни српски пратеници од радикалната партија на Шешељ

САД ги санкционираа поранешните пратеници во националното собрание на Србија, Верица Радета и Петар Јојиќ поради вовлеченост во корупција, се вели соопштение на Стејт департментот.

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Денарот останува стабилен, а во следниот период не се очекуваат притисоци врз девизните резерви.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.