Мицкоски: Во Гази Баба се реализира се што е ветено

Мицкоски: Во Гази Баба се реализира се што е ветено

Со општинската обврзница ќе можат да се реализираат нови проекти, повеќе од тоа што е ветено на изборите.

Полицијата казни над 130 возачи во Скопје

Полицијата казни над 130 возачи во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје во текот на вчерашниот ден (27.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

ЕУ ги продолжи економските санкции кон Русија

Советот на ЕУ одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени сектори на руската економија.

Донфрид: Косово и Србија мора да ја завршат напорната работа

Донфрид: Косово и Србија мора да ја завршат напорната работа

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Карен Донфрид изјави дека Косово и Србија треба да донесат тешки одлуки и дека САД и ЕУ сакаат да им помогнат и да ги поддржат во тоа.

Греењето на дрва, скапа опција

Греењето на дрва, скапа опција

Граѓаните оваа зима се соочуваат со главоболки во однос на греењето во ладните зимски денови. Некои се греат на струја и парно, други комбинираат на дрва. Анкетираните граѓани од Алсат велат дека купиле доволно дрва, но со оглед на високите...

Ковачевски - Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Македонија и Србија

Ковачевски - Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Македонија и Србија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна со потпретседателот на Владата на Република Србија, Милош Вучевиќ.

Казнети 120 возачи во Скопје

Казнети 120 возачи во Скопје

Вкупно 120 мерки се изречени во текот на вчерашниот ден на територија на Град Скопје во контролите во областа на сообраќајот што ги спроведува Секторот за внатрешни работи Скопје. Од нив за возење повеќе од дозволената брзина има девет санкции,

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Јапонија: Затворени стотици училишта по упатени закани за поставени бомби

Јапонската полиција трага по лице кое испратило дојави за бомби и смртни закани до стотици училишта, што доведе до нивно затворање, пишува Би-Би-Си.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.