Варвициотис: Вратата на Европа мора да биде отворена за Западен Балкан

Варвициотис: Вратата на Европа мора да биде отворена за Западен Балкан

Вратата на Европа мора да остане отворена за земјите од Западен Балкан порача алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милитијадис Варвициотис пред почетокот на Советот за општи работи на ЕУ во Брисел, додавајќи дека тоа ќе придонесе за стабилност во регионот,

Бугарските експерти: Делницата каде што се случи трагедијата е несоодветно обележана и со преголема дозволена брзина

Бугарските експерти: Делницата каде што се случи трагедијата е несоодветно обележана и со преголема дозволена брзина

На магистралниот пат „Струма“ често се случуваат сообраќајни незгоди. Станува збор за пат со многу кривини, угорници и надолници. Според градоначалникот на Перник, овој пат станува уште потежок за возачите и поради временските услови, а во моментите на несреќата автопатот...

Поевтин дизел, Регулаторна го објави новиот ценовник

Поевтин дизел, Регулаторна го објави новиот ценовник

Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од ноќеска малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, не се менуваат, односно остануваат на исто ниво како што биле утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените...

155 нови случаи на Ковид-19, починале 13 лица

155 нови случаи на Ковид-19, починале 13 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа.

Фактографска рекапитулација за владеењето на Заев

Фактографска рекапитулација за владеењето на Заев

Лидерот на социјалдемократите Зоран Заев од 2013 година водеше политичка битка со мотото „против режимот на Никола Груевски“.

Почина бебе од Ковид-19 во Белград

Почина бебе од Ковид-19 во Белград

Едно бебе почина од инфекција со корона вирус на Детската клиника Тиршова во Белград, јавуваат српските медиуми.

Путин прими трета доза вакцина против Ковид-19

Путин прими трета доза вакцина против Ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа соопшти дека примил трета доза од вакцината против Ковид-19.

Бочварски: Дури 91,7 отсто од средствата од буџетот за 2022 година се наменети за капитални проекти

Буџетот на Министерството за транспорт и врски за 2022 година е позициониран на ниво од 11,865 милијарди денари, од кои 10,885 милијарди денари се наменети за реализација на капитални проекти.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.

Заман Македонија