Две и полгодишно дете почина на Клиниката за детски болести

Две и полгодишно дете почина на Клиниката за детски болести

На Клиниката за детски болести починало две и полгодишно женско дете, кое на било примено со сериозна бактериска инфекција.

Дански истражувачи со обемна студија: Вакцината против сипаници не предизвикува аутизам

Дански истражувачи со обемна студија: Вакцината против сипаници не предизвикува аутизам

Дански истражувачи докажале дека вакцината против осип не го зголемува ризикот од аутизам кај децата, ниту го предизвикува, а големата студија e направена на 650 000 деца.

Бебињата не треба премногу да се облечени во зима

Бебињата не треба премногу да се облечени во зима

Бебињата не ја задржуваат температурата како возрасните затоа кога претстојуваат надвор во текот на зимата облеката треба да биде прилагодена на временските услови – тоа да не биде ни премалку, но и ниту премногу облечено.

Форум „Што е потребно за добра контрола на дијабетесот и среќно семејство“

Форум „Што е потребно за добра контрола на дијабетесот и среќно семејство“

Форум на тема „Што е потребно за добра контрола на дијабетесот  и среќно семејство“ ќе се одржи денеска во СЦ „Борис Трајковски“, во организација на Асоцијацијата за детски дијабетес на Македонија Баланс МК.

Најкорисните хранливи материи за црниот дроб во зимските месеци

Најкорисните хранливи материи за црниот дроб во зимските месеци

За да може црниот дроб да функционира добро во зима кога „има повеќе работа за него“, било поради лекови против грип и настинки, или поради поголемото количество алкохол за време на празниците, потребно е да се земаат доволно витамини.

Од рак на дојка годишно умираат 279 жени, неопходни редовни прегледи

Од рак на дојка годишно умираат 279 жени, неопходни редовни прегледи

Од рак на дојка во Македонија годишно умираат 279 жени, или 27 на 100.000. Најголем број од смртните случаи се на возраст од 55 до 59 години.

Пишувањето пред спиење не’ ослободува од лоши мисли

Пишувањето пред спиење не’ ослободува од лоши мисли

Доколку имате емоционален товар од кој со години не можете да се ослободите и тој само се таложи во вашите мисли, се што треба да направите е пред спиење да го запишете тоа што ве мачи, истакнува американскиот психолог Тим...

Неколку совети околу исхраната во текот на рамазанските пости

Неколку совети околу исхраната во текот на рамазанските пости

Светиот месец на муслмините, месецот Рамазан и оваа година ќе помине во текот топлите денови од годината. Поради тоа, експертите повикуваат да се внимава на исхраната која ја внесумаваме во текот на суфур (периодот од денот кога започнува постот) и...

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.