Словенија го ограничува количеството трансмасни киселини во прехранбените производи

Словенија го ограничува количеството трансмасни киселини во прехранбените производи

Кондиторските и пекарските производи коишто се продаваат на словенечкиот пазар во иднина не смеат да содржат повеќе од два отсто трансмасни киселини од вкупната количина маснотии во еден продукт.

Атлетичарка препорачува да избегнувате салата пред и по вежбање

Атлетичарка препорачува да избегнувате салата пред и по вежбање

Оброкот пред тренингот одредува колку енергија и масти ќе потрошите потоа.

Што се случва со масните клетки кога губиме килограми?

Што се случва со масните клетки кога губиме килограми?

Обично се верува дека кога губиме тежина, масните ткива се претвораат во енергија. Меѓутоа, научниците од Универзитетот на Нов Јужен Велс имаат сосем поинакви сознанија.

Домашен сапун за борба против настинка

Домашен сапун за борба против настинка

Сезоната на вируси и настинки е во полн ек, па сите бараат решение за болни синуси.

Десет знаци за дисфункција на имуниот систем, на кои треба да се внимава

Десет знаци за дисфункција на имуниот систем, на кои треба да се внимава

Автоимуните нарушувања се нарушувања, во кои имунолошкиот систем почнува по грешка да напаѓа делови од телото, бидејќи гледа на нив како на туѓи тела.

Операција со матични клетки им го врати видот на двајца Британци

Операција со матични клетки им го врати видот на двајца Британци

Британско-американски истражувачки тим изврши успешна операција за враќање на видот на две повозрасни лица, кои страдаат од макуларна дегенерација, што е поврзано со процесот на стареење на окото и предизвикува слепило.

Конзумирањето риба ја намалува депресијата

Конзумирањето риба ја намалува депресијата

Честото конзумирање риба резултира со намалување на ризикот за депресија за 17 отсто, се наведува во студија спроведена од научници од Универзитетот во кинескиот град Кингдао.

Експеримент: Како децата гледаат на загадувањето на океаните?

Експеримент: Како децата гледаат на загадувањето на океаните?

Во светските океани секоја година завршуваат 12 милиони тони пластика.

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.