Домашен сапун за борба против настинка

Домашен сапун за борба против настинка

Сезоната на вируси и настинки е во полн ек, па сите бараат решение за болни синуси.

Еве еден рецепт за сапун или гел за туширање кој ќе помогне во лекување на синусите...

СОСТОЈКИ:

  • 180 грама сода бикарбона,
  • 120 милилитри лимонска киселина,
  • 90 грама пченкарен скроб,
  • три лажици крупна сол,
  • една лажица кокосово масло,
  • неколку капки есенцијални масла од нане,
  • неколку капки етерични масла од еукалиптус
  • хранлива зелена боја, и
  • калапи.