Пожелно е да се јаде неколку пати на ден – зошто е толку добра дињата?

Пожелно е да се јаде неколку пати на ден – зошто е толку добра дињата?

Богата е со витамин Ц и витамин А (неопходни за добар вид и тен), а во помали количини содржи и други витамини и минерали, кои го прават незаменлив за зачувување на организмот од кардиоваскуларни заболувања, стареење и го подобрува варењето, функцијата на бубрезите и го намалува крвниот притисок.

Дињата е рамноправна со сите останати овошја, поради што е пожелно да се јаде неколку пати на ден.

ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ ОД ДИЊИТЕ

Не беше потрошено доволно време за проучување на дињите, а позитивните здравствени ефекти од дињите се гледаа само како дел од здравата исхрана или фокусирани на здрави состојки. Поради оваа причина, тешко е да се извлечат заклучоци за уникатното дејство на дињата врз здравјето, но водата, антиоксидансите, витамините и минералите во дињата му обезбедуваат на телото различни придобивки.

 • Слабеење

Ако сте на диета, дињата е идеално уживање кое содржи околу 88 отсто вода и само 11 отсто шеќер, што го прави фантастично летно нискокалорично освежување. Растителните влакна поволно делуваат на чистење на организмот од штетните радикали и се одлична помош при надуеност која долго ќе ве засити.

 • Антиоксиданси

Антиоксидансите се сметаат за одлична заштита од развој на рак, а се се сведува на слободните радикали кои негативно влијаат на здравјето, а антиоксидансите успешно се борат против нивните ефекти.

Дињата содржи голем број на антиоксиданси, а некои од нив се:

 • Селен
 • Бета каротин
 • Витамин Ц
 • Лутеин
 • Зеаксантин
 • Колин
 • Придобивки за здравјето на срцето

Постојат силни докази дека исхраната богата со овошје и зеленчук може да помогне во спречување на срцеви заболувања, а дополнително може да го намали крвниот притисок, тврдат експертите од Харвард.

 • Здравје на очите

Со вклучување на повеќе зеленчук и овошје во вашата исхрана, можете да го зачувате здравјето на очите и да спречите катаракта или макуларна дегенерација, двата најчести проблеми со видот. Витаминот А кој се наоѓа во дињите е важна хранлива материја за здравјето на очите.

 • Здраво варење

Влакната и водата кои се наоѓаат во дињите можат да помогнат во одржување на редовното варење и спречување на запек. Според експертите од клиниката Мајо, влакната се наоѓаат во овошјето, зеленчукот и интегралните житарки.

КАКО ДА ИЗБЕРЕТЕ ДОБРА ДИЊА?

Изборот на добра диња може да биде малку потежок бидејќи не можете да видите што има во неа, а треба да знаете дека свежината е она што и дава најдобар вкус на дињата.

Земете диња и ако мириса интензивно, веројатно е зрела за консумација, а кората на таквата диња лесно можете да ја притиснете со мал притисок.

Ако се уште не е доволно зрела, можете да ја ставите во кујната и да почекате неколку дена. Не ја сечете, туку почекајте да созрее. Добро е да знаете дека стоењето ќе ја направи послатка, но содржината на шеќер во дињата нема да се зголеми.

КАКО ДА ЈАДЕТЕ ДИЊА?

Свежата диња можете да јадете сама, да ја додадете во сите видови овошни салати или да ја послужите со сладолед. Иако одамна е познат како неизбежна состојка во компоти, џемови или сокови, сепак е многу повеќе од десерт.