Зошто не треба да спиете без лимон?

Зошто не треба да спиете без лимон?

Лимонот со право се смета за суперхрана и е популарен домашен лек. Но, дали знаевте дека не мора секогаш да јадете лимон за да ги почувствувате неговите корисни својства?

Имено, освен изобилството на витамини и освежителниот вкус, лимонот има и смирувачко дејство, што може да биде наш голем сојузник во борбата против несоницата, пишува Активни Си, а пренесува City Magazine.

Како што знаеме, лавандата е позната по своето смирувачко дејство. Дури и Парацелзус, големиот средновековен лекар и научник, ја опишал лавандата како ментален мелем и ја користел како универзален лек за ментална исцрпеност и слабеење на животната сила. Затоа, не е чудно што етеричното масло од лаванда се препорачува за подобар сон – доволно е да ставите неколку капки на навлаката за перница или да ставите кесичка со сушена лаванда под перницата.

Сепак, мирисот на лаванда не е за секого, а доколку спаѓате во оваа група, лимонот може да помогне. Имено, докажано е дека мирисот на лимон е смирувачки и како таков може да ви помогне да заспиете и подобро да заспиете.

Според експертите, есенцијалното масло од лимон се користи со векови и е заслужно за придобивките како што се зголемување на концентрацијата, намалување на нивото на стрес (веројатно преку зголемено ослободување на серотонин) и смирувачки ефект врз респираторниот систем.

Затоа, доколку имате проблем да заспиете, се што треба да направите е да исечете лимон и да го ставите на ноќната маса. Неговиот нежен мирис ќе ве смири и ќе ви помогне да заспиете.

 

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.