Оваа омилена зимска храна го намалува холестеролот, промовира слабеење и го зајакнува имунитетот

Оваа омилена зимска храна го намалува холестеролот, промовира слабеење и го зајакнува имунитетот

Киселата зелка е јадење подготвено од ферментирана зелка, а благодарение на богатите хранливи вредности што ги содржи, носи многу придобивки за нашето здравје. Имено, киселата зелка е одличен извор на витамини Б и Ц, влакна, антиоксиданси, калиум, калциум, магнезиум, фосфор и манган.

Покрај тоа, овој вкусен зеленчук е исклучително нискокалоричен и содржи само 25 калории на 100 грама, благодарение на што можеме да го јадеме колку што сакаме без страв дека ќе се здебелиме.

Според Web MD, редовното консумирање на омилената зимска храна ги има следните придобивки:

  • го забрзува метаболизмот и го одржува здравјето на дигестивниот систем
  • помага при губење на тежината
  • има антиинфламаторно дејство
  • го намалува холестеролот
  • го зајакнува имунитетот
  • третира инфекции на уринарниот тракт
  • го намалува ризикот од рак

Последни вести

Заман Македонија

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - СИТЕ ПРАВА ЗАДРЖАНИ.
Забрането е преземање на содржина без претходна дозвола на редакцијата.