Çocuklar da Ramazan’ı yaşasın

Çocuklar da Ramazan’ı yaşasın

Ramazan ayını çocuklarına da yaşatmak isteyen anne ve babalara önerilerimiz var.

Otuz gün boyunca yapacağınız etkinliklerle onların da unutamayacağı bir Ramazan geçirmelerini sağlayabilirsiniz. 

Nasıl ki Ramazan ayı gelmeden hazırlıklarına başlıyoruz. Çocuğunuzu da haberdar etmek için evinizin güzel bir köşesine Ramazan’la ilgili bilgilerin, hatıraların, güzel söz ve yazıların yer aldığı, günlük yenilenen bir Ramazan panosu hazırlayıp sorumluluğunu çocuklarınız arasında paylaştırın.

Malum ramazan ayı Kuran’ı Kerim ayı çocuğunuzla beraber abdest alıp onu kucağınıza alarak Kur’an’dan bir bölümü sesli olarak okuyun. Sonrasında beraberce dua edin.

Teravih namazı için birlikte camiye gidin.

Birlikte yoksullara yardım paketi dağıtın. Bunu yapamıyorsanız etrafınızda ihtiyaç sahibi birilerine çocuğunuz aracıyla sadaka verin. Böylece o da ihtiyaç sahibi olanları da unutmaması gerektiğini görecek.

Çocuğunuzu da sahura kaldırın. Bu, onun Ramazanı hissetmesini sağlayacak güzel bir fırsat. Hatta sahurda onun ne yemek istediğini sorup sevdiği yiyeceklerden hazırlayın.

Akraba ziyareti yapın ya da akrabalarınızdan birilerini iftara davet edin.

Ramazan ilahileri, manileri ve salâvatlarını çocuklarınıza dinletin.

Ramazan-ı şerif’i Kur’an-ı Kerim ile taçlandırın

“Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlar için gerçek bir hidayet kaynağı, doğruluğa ait apaçık delillerden ibaret olan ve Hakla bâtılı ayırt eden Kur’ân, bu ayda indirildi.”

Kur’an-ı Kerim okumak Ramazanların baş tacı bir ibadetidir. Kur’an Ramazan’ın ikiz kardeşidir. Kur’an, Ramazanda doğmuştur, Ramazanda Seyyidü’l-Kâinat Efendimiz'e inzal buyurulmuştur. Ve belki de Ramazan Kur’an-ı Mu’cizü’l-Beyan’la doğmuştur.

"Ramazan ayı öyle bir aydır ki, insanlar için gerçek bir hidayet kaynağı, doğruluğa ait apaçık delillerden ibaret olan ve Hakla bâtılı ayırt eden Kur'ân, bu ayda indirildi.” (Bakara Sûresi, 185) ayeti de bu hakikate işaret ediyor.

Ramazan’da günlük Kur’an okuma limitini artırmaya gayret etmeli ve oruçlu olunan saatleri Kur'an tilaveti ile değerlendirilmeli. Bir hatim gündüz, bir hatim gece olmak üzere en az iki hatim indirilebilir. Her namaz vaktinden önce veya sonra 1 cüz okumak suretiyle 5 cüz, teheccütte 1 cüz, bir cami mukabelesine katılarak 1 cüz, hatimli bir teravih namazına iştirak ederek 1 cüz olmak üzere günde 7-8 cüz okumak suretiyle 3-4 günde bir hatim inmek ve Ramazanı Kur'an'la taçlandırmak mümkün olabilir, Allah'ın izni ve keremiyle.

Şeytanların bağlandığı, zincire vurulduğu ya da kösteklendiği bau kutlu ayda, bu Kur'an okuma sofralarına bir de müzakereli tefsir, siyer ve hadis dersleri de ilave edilebilirse ‘Dünya Sevap Olimpiyatlarında’ en çok madalya toplayanlardan olarak kürsüye çıkmak mümkün.

EN YENİLER

Zaman Makedonya

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR.
Bu Web Sitesinde yer alan içeriklerin önceden izin alınmaksızın kullanımı yasaktır.

Zaman Makedonya