Numri i të infektuarve me virusin korona në botë tejkaloi katër milionë persona

Numri i të infektuarve me virusin korona në botë tejkaloi katër milionë persona

Numri i të infektuarve me virusin korona në botë tejkaloi katër milionë, bëri të ditur ueb-faqja Uorlldmeters.

Studim: Shërim më i shpejtë nga Kovid-19 në kombinim me tri ilaçe antivurisale

Studim: Shërim më i shpejtë nga Kovid-19 në kombinim me tri ilaçe antivurisale

Kombinimi i tri ilaçeve antivirusale në trajtimin me Kovid-19, me zbatimin e terapisë e cila e përforcon sistemin imunologjik, sjell shërimin më të shpejtë të pacientëve, tregoi një studim i bërë në Universitetin në Hong-Kong.

Turqi: Ndërron jetë Ahmeti i vogël, terapia e të cilit ishte ndërprerë nga ana e qeverisë së Erdoganit

Turqi: Ndërron jetë Ahmeti i vogël, terapia e të cilit ishte ndërprerë nga ana e qeverisë së Erdoganit

Ahmet Burhan Ataç, 8 vjeçar ka ndërruar jetë dje. Ai më shumë se  dy vjet ka luftuar me kancerin në eshtra. Qeveria turke në krye me Erdoganin me vetëdije e kanë penguar terapinë  e tij në Gjermani, e cila sipas...

Rreth 90.00 punonjës shëndetësorë në botë janë infektuar me koronavirusin e ri

Rreth 90.00 punonjës shëndetësorë në botë janë infektuar me koronavirusin e ri

Vlerësohet se të paktën 90.000 punonjës shëndetësorë në botë janë infektuar me koronavirus, edhe pse ai numër mund të jetë dy herë më i lartë, qëndron në komunikatën e Këshillit ndërkombëtar të infermierëve (ICN).

OBSH: Në Evropë për 60 për qind është rritur dhuna në familje

OBSH: Në Evropë për 60 për qind është rritur dhuna në familje

Shërbimet për ndihmë të shpejtë në mbarë Evropën i kanë regjistruar 60 për qind më shumë thirrje të grave viktima të dhunës në familje gjatë izolimit të vendosur për shkak të pandemisë me Kovid-19, paralajmëroi sot zyra evropiane e Organizatës...

Austri: Nëse ka valë të dytë të Kovid-19, së pari do të mbyllen shkollat

Austri: Nëse ka valë të dytë të Kovid-19, së pari do të mbyllen shkollat

Qeveria austriake ka hartuar plan për valë të dytë eventuale të përhapjes së Kovid-19, që parashikon masa të reja kufizuese, ndërsa së pari do të mbyllen shkollat.

Koronavirusi “më pak agresiv”, Hipoteza e virologut: Ai evoluon, por humbet fuqinë për të infektuar

Koronavirusi “më pak agresiv”, Hipoteza e virologut: Ai evoluon, por humbet fuqinë për të infektuar

Situata po përmirësohet dita-ditës. Shtratet e terapisë intensive po zbrazen, ndërsa numri i të sëmurëve po bie. Ndoshta fuqia e koronavirusit po bie. Për momentin është vetëm një përshtypje, një hipotezë që ka ndarë disa ekspertë.

OBSH këshillon lehtësim gradual dhe të kujdesshëm të masave kufizuese lidhur me Kovid-19

OBSH këshillon lehtësim gradual dhe të kujdesshëm të masave kufizuese lidhur me Kovid-19

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adano, Gebrejesus sot paralajmëroi në rrezikun nga kthimi i masave kufizuese nga kthimi i masave kufizuese për shkak të Kovid-19, nëse shtetet nuk udhëheqim me periudhën e transicionit jashtëzakonisht me...

Lajmet e fundit

Zaman Maqedoni

ZAMAN.MK ©
1994 - 2020 - TË GJITHA TË DREJTAT JANË TË REZERVUARA.
Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren pa lejen paraprake të redaksisë.

Zaman Maqedoni